Pro 12 2010

Historie

jirka @ 12:16

Stručná historie počítače IQ150/IQ151

Autor textu: Mobi
Obrázky: M.Jack a Mobi

IQ 150

IQ 150

Psal se rok 1985 a z výrobní linky sjel první použitelný osobní počítač IQ150 jehož výrobcem byl podnik ZPA (Závod Průmyslové Automatizace) se sídlem v Novém Boru (dnes již tento podnik neexistuje).

Netrvalo ani rok a byl tu jeho nástupce IQ151.

Oba tyto počítače rodiny IQ jsou založeny na procesoru Intel 8080.

MHB 8080A

procesor MHB 8080A

Naše Tesla ho uvedla o něco později pod označením MHB 8080A

Původní 8080 měl jeden důležitý nedostatek. A to malou zatěžovací schopnost budičů sběrnice a proto byl hned po několika měsících v roce 1974 stažen s prodeje. Ihned po stažení byl nahrazen typem 8080A, který řeší tento nedostatek a také navíc došlo ke změně výrobní technologie s PMOS na NMOS, což přineslo i nemalé zvýšení rychlosti CPU.

zásuvné moduly IQ 151

zásuvné moduly IQ 151

Počítače IQ 150 a IQ 151 byly určeny pouze výhradně do škol, jako nástroj pro výuku výpočetní techniky. Volný prodej nebyl povolen a místními orgány KSČ schválen.

Prostě to nebylo v plánu.

Počítače IQ 150 a IQ 151 byly řešeny tak zvanou „modulovou“ koncepcí.

Je to snadná rozšiřitelnost o nové periferní obvody pomocí rozšiřující paralelní systémové sběrnice, která má celkem 5 pozic. Tato
„vychytávka“ vyvyšovala IQ 150 mezi ostatními podobnými počítači. Umístění jakéhokoliv přídavného modulu je možné do libovolné neobsazené pozice, ovšem některé moduly není možné použít současně, protože by došlo ke kolizi s pamětí.

sběrnice pro moduly IQ 151

sběrnice pro moduly IQ 151

Jeho sběrnice připomíná prapředka sběrnice ISA použité později v počítačích řady PC. Sběrnice u IQ 150 byla nedokonalá a po připojení některých periférií docházelo ke kolizi a zatuhnutí systému. IQ 150 nebylo příliš spolehlivé a docházelo k programovému a hardwarovému křížení adres pamětí. Paměti se často hádaly o společný paměťový prostor.

Často i kvalita CCCP obvodů selhávala, protože přesně nedodržovala standardy časování určené firmou Intel, taktéž napájecí zdroj často chyboval a nebyl řádně odstíněn.

Osud IQ 150 byl tímto zpečetěn.

IQ 150 bylo asi po stovce vyrobených prototypů staženo z prodeje a vráceno do ZPA Nový bor k přepracování celého počítače a systému v ROM (Monitor).

Netrvalo příliš dlouho a světlo světa spatřilo IQ 151.

Měl nový software v monitoru (dalo by se říct BIOS), novou skříň a lepší napájecí zdroj, novější obvody opírající se o základnu Tesly a celkově byl navržen mnohem lépe, než jeho předchůdce.

IQ-151 verze G

IQ-151 verze G

IQ 151 bylo také několikrát přepracováno. Existovalo jich několik verzí odlišujících se: datem výroby, obsahem Monitoru, velikostí paměti RAM a znakem na klávesnici „G“.

Prvá verze IQ 151 byla docela stabilní, měla 32kB RAM, pouhým dosazením RAM čipů se jeho kapacita dala jednoduše zvětšit až na tu dobu úctyhodných 64 kB, obsahoval nový zdroj, nové programové vybavení a dodávalo se standardně s moduly VIDEO 32 a BASIC 6.

Prvý model IQ 151 trpěl ale zase nejedním neduhem. Po připojení 3 přídavných modulů do zadní části sběrnice se často stávalo, že „vyletěla pojistka“, nebo se zakouřilo se zdroje. Důvodem byly poddimenzované diody ve větvi +5V, které se při tak vysokém odběru prorazily a spálily se. Do IQ 151 se v té době mohly zasunout maximálně 2 přídavné moduly. A to VIDEO 32 a BASIC 6. V takové sestavě bylo IQ 151 na pokraji energetického kolapsu. Amatérsky si mohli uživatelé IQ 151 „doopravit“ tím, že do větve +5 Voltů napájeli výkonnější diody.

Je to dokonce uvedeno v knize o IQ 151 – Základy činnosti IQ 151.

označení druhé verze IQ151

označení druhé verze IQ151

Proto v roce 1987 přišlo IQ151 verze 2.

S novějším zdrojem a některými dalšími úpravami.

Tuto druhou verzi lze poznat písmenkem G na klávesnici.

To znamená, že tato verze má jinou verzi Monitoru (BIOSu). Tato nová verze je schopna spolupracovat s modulem BASIC G což je Basic s grafickými příkazy a spolu s modulem VIDEO 32 dovedl tento počítač dosud nevídané věci. Grafiku, která byla jemná a běhala na tu dobu nevídaně svižně. Zdroj byl v tomto modelu taktéž posílen výkonnějšími diodami s pasivními chladiči.

zdroj IQ151 G

zdroj IQ151 G

V té době se naplno rozjela výroba přídavných modulů pro IQ 151 (Staper, Video 64, Grafik, MS 151A atd.)

V návrhu modulů byl i modul pro barevné zobrazení na TV – mělo se jednat o rozšíření modulu Grafik a vyvedení signálu RGB na barevný monitor. Tento vylepšený modul ale nikdy nespatřil světlo světa. Zůstal jen na papíře a vzpomínky na něj.

paměť ROM 2 kb obsahující Monitor

paměť ROM 2 kb obsahující Monitor

Poslední verze IQ 151 mělo místo EPROM pamětí, většinou paměti ROM Tesla s novým Monitorem (který mohl obsahovat i jednoduchý Assembler, nebo základní podporu IO 8272 – řadiče disket), kapacitu RAM 64 kB a dalo se na něm dělat skoro úplně vše.

Poslední verze byla nejspolehlivější a ani při zasunutých čtyřech modulech zdroj nezkolaboval. Vyvinuly se i nové přídavné moduly Basic G a Disc 2 pro připojení vnější 8-mi palcové mechaniky. Systém CP/M byl na IQ 151 plně použitelný.

Po listopadu 1989 byl ale osud rodinky IQ 151 u konce.

Ještě v roce 1990 dobíhala tehdejší výroba modulů Basic, Pascal a AMOS, což byl operační systém vyvinutý nadšenci na matematicko – fyzikální fakultě Karlovy university v Praze. Nutno dodat, že z AMOSU by se mohl MS-DOS v leč čem v té době přiučit.

A Pascal? Ten před rokem 89 zakázalo tehdejší vedení UVKSČ, protože to byl nadstandardní programovací jazyk.

A nic jen Basic, nic jen Basic, soudruzi!

Proto lze na modulech Pascal vidět datum výroby rok 1990, ZPA se ještě honem před uzavřením svých bran snažilo dodat tento kdysi „zavržený“ a „vyšší“ programovací jazyk do oběhu. Ale marná snaha, psal se rok 1990.

Na svět najednou přišli počítače řady PC a závod ZPA Nový Bor ukončil výrobu těchto počítačů, včetně přídavných modulů. Nikdo jejich výrobní proces Bohužel nepřevzal.

PC bez smilování porazilo veškeré 8bitové komunity, ať již šlo o naše IQ 151, nebo PMD-85, ZX Spectrum, nebo Didaktika. Zpečetěn byl osud Commodora, Amigy a všech možných klonů 8 a 16bitů. Zanikali pomalu, postupně, ale jistě.

Takhle skončila ta krásná éra údivu, nadšení, napětí a opravdových hodnotných tvůrčích dovedností. 8bitové počítače jsou jedinečné a mnoho z nás na ně nedá dopustit.

Snažíme se, aby tyto stroje včetně IQ 151 byly zachovány a obsahy pamětí uchovány pro další mladší generace v nezměněné formě. Jistě, budou emulátory, ale ač budou sebedokonalejší, nikdy nenahradí ten pocit sednout si za opravdové IQ 151, tlačítkovou „zvonkovou“ klávesnici a nechat se unést závanem atmosféry 8080, která pohladí naši duši i naše srdce.

logo IQ151

logo IQ151

(C) 2005 Mobi (MobiS@seznam.cz), ve spolupráci s Jackem (http://broucek.me.cz/)
Rodina IQ 150 a IQ 151
13.4.2005

Comments are closed.